V posledním týdnu jsem se hodně zabývala obsahem svého webu, blogu a facebookové stránky. Proto vám v tomto příspěvku přináším 5 vyzkoušených tipů jak při psaní obsahu webu používat klíčová slova, která přivedou více lidí na váš česko-slovenský i cizojazyčný web.
Jelikož jsem se v minulosti hodně zabývala psaním obsahu webu v angličtině pro svou překladatelskou agenturu LingoStar, dobře vím, že Google upřednostňuje webové stránky se stále se měnícím obsahem. Nejen čtenáři, ale i Google a jeho roboti pravidelně zaznamenávají činnost na vašem webu. Pokud je tedy obsah vašich článků nabitý tipy, odkazy a správnými klíčovými slovy, činnost na stránkách se bude neustále zvyšovat a lidé budou váš obsah sdílet.
To platí jak pro česky a slovensky psaný obsah, tak i pro cizojazyčný web. I na webu v cizím jazyce je nutné optimalizovat obsah a klíčová slova pro vyhledávání v cílovém jazyce. Nestačí text jen přeložit. Zahraniční zákazník váš web najde pokud obsah bude zahrnovat relevantní klíčová slova.
Při psaní obsahu svého webu vkládejte populární klíčová slova do textů tak, aby se shodovala s vyhledávanými frázemi vašich potencionálních zákazníků. Klíčová slova jsou spojení a fráze, které lidé zadávají do vyhledávačů a hledají tak předmět svého průzkumu. Ve výsledcích vyhledávání se jim ukážou weby, které jejich specifická klíčová slova obsahují a věnují se hledanému tématu.
Na vícejazyčném webu tomu není jinak. Zde je navíc nutný průzkum frází a spojení v daném jazyce. Ptejte se, jak je používají zahraniční uživatelé internetu. Přímý překlad klíčových slov většinou není kulturně upraven a optimalizován, a proto vám nepřinese očekávané výsledky.
Proto se při svém průzkumu zahraničního trhu zaměřte i na na to, jaká slovní spojení vaši zahraniční zákazníci používají k vyhledávání služeb a výrobků, které nabízíte právě vy.
Pokud je vaším cílem vícejazyčný web a expanze na zahraniční trhy, pište texty na web srozumitelně a jasně, aby se v budoucnu nechaly snadno přeložit. To platí jak pro obsah, tak i pro použití klíčových slov. Při psaní obsahu webu nebo každého nového článku na blog nezapomeňte, že brzy přijde čas, kdy budete chtít tento obsah přeložit. Pokud již nyní budete psát obsah, který bude srozumitelný vašemu globálnímu zákazníkovi, a nejen lidem v České a Slovenské republice, v budoucnu si ušetříte spoustu práce s přepisováním.
Proto mějte při psaní webového textu vždy na paměti, pro koho vlastně píšete, kdo je váš zahraniční zákazník a zda i jemu bude váš text srozumitelný v rámci jeho kulturního chápání. Také myslete na to, jak vás takový zákazník najde. Lidé přicházejí na váš web z různých zdrojů a jedním z nich jsou vyhledávače, kde se váš obsah a klíčová slova budou objevovat.
Pokud si tedy před začátkem psaní článku na blog uvědomíte, na jaká klíčová slova se chcete zaměřit, můžete pak tato spojení kreativně zakomponovat do svého textu. Například, pro účely tohoto článku, mým tématem je obsah webu a texty na webu. Proto se snažím vpisovat svá klíčová slova „obsah webu“, „text webu“, „webový text“, atd. do článku během psaní.
Samozřejmě si vždy musíte slova trochu upravit, aby nezněla strojeně nebo moc technicky. Zamyslete se vždy před psaním každého článku, jaká klíčová slova jsou pro vyhledávání důležitá a jak je tvořivě využít při psaní webového textu.
Velice důležitá je pravidelnost a opakovaná klíčová slova na všech vašich komunikačních kanálech a mediích, které používáte ke svému podnikání. Pokud budete sousledně a cíleně používat podobná klíčová slova a texty na webu, blogu, facebooku a ostatních sítích a mediích, cílený obsah vám přinese vyšší návštěvnost.
Každý text na webu bude mít samozřejmě trochu jiné zaměření, ale tématem by se měly podobat. Například, pokud tedy já píšu o překladech a textech na webu, kulturách a jazycích, budou se mými články neustále prolínat opakující se klíčová slova. Ta se budou většinou týkat psaní textů, překladu a kulturních a jazykových úskalí s tím spojených.
Proto se držte svého tématu a zakomponujte svá klíčová slova do všech textů, které publikujete na webu a online mediích doma i v zahraničí.
Pokud chcete uspět při psaní textů na web a zvýšit tak návštěvnost na svém blogu a sociálních sítích, vypracujte si přehled klíčových slov ve svém i cizím jazyce. Určete si časové období, ve kterém se na tato slova budete soustředit a sousledně je používejte při psaní obsahu pro váš web a sociální sítě. Zároveň pište texty s vědomím usnadnění si překladu a lokalizace v budoucnu.
O detailech klíčových slov, jejich průzkumu, dalších nástrojích a analýze se zmiňuji více v mém e -booku Můj svět online – 12 kroků k vícejazyčnému webu ».
Mějte se krásně, přemýšlejte o svém obsahu webu česky, slovensky i cizojazyčně a cíleně na něm pracujte. Do komentářů níže sdílejte své zkušenosti se psaním obsahu pro svůj vícejazyčný web.
Srdečně zdraví,
Lenka
Lenka pomáhá lidem vybudovat cizojazyčný web and podnikat v cizím jazyce. Díky dlouholetým zkušenostem v překladatelské agentuře v Kanadě ráda předává své know-how podnikatelům, kteří chtějí uspět v zahraničí.
Čtěte více v Moje story k nahlédnutí >>
Sledujte zajímavé příspěvky o jazycích a kulturách na Podnikáme v cizím jazyce >>