O Canada – Ó, Kanado! Tak zní první věta kanadské hymny. Kanada je pro mnohé velikým snem. O Canada jsou slova navždy vepsaná do kanadské hymny, a ne náhodou. Kanada vždy symbolizovala svobodu, vstřícnost a bohatství. V mnoha lidech vyvolává obrazy krásné přírody, pocity hojnosti a přátelství.
A jak vypadá život v Kanadě, pracovní a každodenní? O tom bych vám chtěla trochu vyprávět. Možná proto, že v Kanadě již 12 let žiji běžný každodenní život. A jaký je? Věřím, že vcelku podobný jako ten váš, protože život plyne víceméně stejně na mnoha místech naší planety. A pokud ne, tak jsem vděčná za to, jaký život v Kanadě mohu žít.
Jezero Buntzen Lake, okolí Vancouveru, foto www.robertdemeterphotography.com
Co pro mě tedy Kanada a specificky Vancouver znamená?
1. Cítíme se v bezpečí. Jelikož bydlím na západě Kanady, v pobřežním Vancouveru, plno věcí se tu děje pomalu, trvá to trochu déle než sem dorazí plno věcí a lidí. Navíc musí takové zboží i lidé cestovat buď přes rozsáhlou pevninu nebo rozsáhlé moře. I přesto není tento cíp Kanady nějak homogenní. Naopak. Ve městě Vancouver žije 45% viditelných menšin. Statistiky uvádějí nejvyšší počet menšin z Číny, Jihovýchodní Asie a Filipín. Ale proč ne, směs různých národů vytváří multikulturní společnost, která žije mírumilovně a učí obyvatele velkoměst toleranci a respektu.
2. Máme, co chceme. V podstatě ano – nikdy jsem si nemyslela, že budu mít k dispozici vše, na co si vzpomenu. Mnoho lidí má zde přístup k luxusním vymoženostem světa: nejnovější auta na leasing, domy v hezkém prostředí na hypotéku, byty u městské pláže, gurmánské restaurace všech kuchyň světa, v zimě lyžování 30 min autem, v létě pláže nebo jezera, krásné parky na projížďky na kole, dětská hřiště, multikulturní prostředí a mezinárodní přátelství, kvalitní jídlo, veškeré zboží k dispozici…Moc fajn – ale za jakou cenu?
3. Cena kapitalismu stojí život. Člověk si z materiálního hlediska žije celkem na vysoké noze, ale na druhou stranu je cena pohodlí a hojnosti poměrně vysoká. V kapitalismu se musí makat, od nevidím do nevidím, a čas se stává hlavním nepřítelem. Když musí někdo trochu slevit, rychle zjistí, že na slabé a nemocné obyvatele stát moc nemyslí, nemá vybudovanou záchytnou sociální síť pro případ nouze. Náklady na mateřskou školu, bydlení a stravu představují největší položky z rodinného rozpočtu. Tvrdá dřina, vysoké pracovní nasazení a dva týdny placené dovolené je realita většiny kanadských zaměstnanců. Zaměstnanecké výhody jsou minimální a pomoc v případě rodinné tragédie či nemoci sporadická.
4. Víkendové výletování. Ovšem, když lidem trochu času zbude, vyjedou si na výlet do vysokých hor, jejichž majestátní vrcholky jsou vidět přímo z města. A pak už se jen mohou kochat panenskou přírodou při túře k překrásnému modrozelenému jezeru a dát si piknik s výhledem na strmé skály a nekonečné lesy. Ale pozor na medvědy! I ti mají rádi svůj piknik, nedej bože turistický! Pro ty, kteří nechtějí mít se šelmami z kanadských lesů nic společného, je v nabídce 8kilometrová cyklistická stezka po pobřeží v samotném Vancouveru. Stačí si nasadit kolečkové brusle nebo skočit na kolo a už se můžete prohánět prosluněným letním ránem. Ale tady zase pozor na asijské turisty! Ti velice rádi fotí, nerozhlížejí se kolem sebe a často šlápnou i přímo pod vaše kola a kolečka.
5. Jít si za svým snem. Z pracovního hlediska je od lidí žádáno vysoké pracovní nasazení a placené přesčasy se zdají být pouhou evropskou vymožeností. Ovšem z druhé strany je vládou podporováno samostatné podnikání malých živnostníků. Velkou výhodou Kanady je, že pokud jste přesvědčeni o svém podnikatelském snu a jdete si za ním, stát vám nebude házet klacky pod nohy. Stát potřebuje nové přistěhovalce, kteří se co nejrychleji sami zaměstnají a poté zaměstnají Kanaďany. Hlavně, aby co nejrychleji začali platit daně a další vysoké poplatky do státní a městské kasy. Proto založit si firmu a podnikat v Kanadě je relativně jednoduché. Tedy pokud pilně přispíváte stále rostoucí částky do vládních kasiček.
Cyklistická stezka ve Vancouveru, foto www.robertdemeterphotography.com
Já jsem se přistěhovala do Kanady v roce 2004. Přijela jsem brzy po studiích, s pár dolary v kapse. Měla jsem plán a sen vybudovat si překladatelskou agenturu a pracovala jsem dnem a nocí, abych to dokázala. Ne vždy to byla procházka růžovou zahradou, protože jako v každém podnikání jsem musela řešit finanční záležitosti, jednání o cenách, dodávkách, termínech a další podrobnosti. Ale podařilo se – již 12 let vedu úspěšnou překladatelskou firmu LingoStar.
Navíc jsem na základě svých překladatelských zkušeností sepsala příručku pro tvorbu vícejazyčného webu >> a e-book zdarma o důvodech globálního online podnikání >>.
Jsem vděčná Kanadě za tuto podnikatelskou zkušenost, jelikož mi dává svobodu řídit si svůj život podle svého, cestovat po světě a nebýt závislá na jednom týdnu zaměstnanecké dovolené.
A jak jste na tom vy? Rozhodujete se podnikat v zahraničí? Na mém blogu www.lenkadegraaf.eu nebo Facebooku se dočtete o podnikání v zahraničí, cizích kulturách, jazycích a online globálním byznysu. Nechte se inspirovat světem kultur a jazyků, který vás obohatí.
S přáním hezkých kulturních zážitků vás z Vancouveru zdraví,
Lenka
Pobřeží ve Vancouveru, foto www.robertdemeterphotography.com
Lenka pomáhá lidem vybudovat cizojazyčný web and podnikat v cizím jazyce. Díky dlouholetým zkušenostem v překladatelské agentuře v Kanadě ráda předává své know-how podnikatelům, kteří chtějí uspět v zahraničí.
Čtěte více v Moje story k nahlédnutí >>
Sledujte zajímavé příspěvky o jazycích a kulturách na Podnikáme v cizím jazyce >>